Dixon Mateo     Aclera z Vandalky     Aianys Casper Bohemia     Ancenis Casper BohemiaCASPER BOHEMIA :Chovatelská stanice Casper Bohemia vznikla v roce 2000 a jedná se o mezinárodně chráněnou chovatelskou stanici, registrovanou pod hlavičkou FCI.
V současné době byl na tuto chovatelskou stanici odchován pouze jediný vrh plemene belgický ovčák malinois.

HISTORIE:
V roce 1992 jsem si pořídila svého vysněného pejska s PP - belgického ovčáka tervuerena.
Vysněného.... Původně jsem byla přesvědčená, že groenendaelí slečna bude pro mě to pravé.
Do psího nebe mi odešel můj věrný společník z dětských let jezevčík Lukáš a v naší rodině zavládl názor, že po Lukášovi už žádný pes nebude. Zbytek rodiny ho měl rád, ale už si nechtěli komplikovat život s dalším členem rodiny. Já jsem studovala střední školu a jako správný rebel jsem se rozhodla, že bez psa být nechci. Sehnala jsem si brigádu a začala šetřit.
Navázala jsem kontakt s pí Matuškovou (ch.s. Rudolfovská skála) a byla jsem rozhodnutá, že chci chlupatou černou slečnu.
Po několika dopisech jsem si jela pro chlupatého tervíka, ješte k tomu psa. Tajně.
Tak se ke mě dostal tervueren DIXON MATEO z ch.s. p.Vladimíra Matušky.
V roce 1992 byl chov tervuerenů v Čechách dost žalostný a popravdě musím říci, že v dnešní době by Mates neobstál. Na svou dobu to byl však pes, který to dotáhl na Championa Čech a Slovenska.
V čem mi Matýsek ale naprosto vyhoval a v čem pro mě bude vždy hvězdou byla jeho povaha. Po absolvování několika výstav jsem si mohla gratulovat, povahově vyrovnaných tervuerenů (i groenendalů) bylo jak šafránu. Převážná většina "chlupatých" se v kruhu krčila s ocasem mezi nohami. Častým jevem byla i agresivita vyvolaná strachem. A zkouška z výkonu byl jev skoro nevídaný.
Velký dík patří současným chovatelům dlouhosrstých variant, nebo situace dnes je naštěstí rapidně jiná.
Matýsek byl pes tzv. městský. Mohla jsem s ním vyrazit kamkoliv, běžně zvládal cestu vlakem, metrem, autobusem, jezdící schody nebyl problém... Jediná vada na kráse byla jeho reakce na střelbu, která se objevila ve dvou letech. Vzhledem k okolnosti vzniku reakce si myslím, že strach ze střelby byl získaný. Přesto nemohu vyloučit i dědičnou dispozici, přeci jen genetický materiál byl dost katastrofální. Nicméně byl Maty pes sebevědomý, pravý vůdce smečky, který se neustále snažil vůdcovství pro sebe získat. Zkoušel to až do svého pozdního věku, respektive až do smrti. Pro mě pravý představitel psa. I díky němu jsem od belgických ovčáků neprchla, ale naopak si pořídila dalšího belgičana.
Tedy pořídila... Zase to bylo trošku jinak. V roce 1995 jsem začala chodit se svým nynějším manželem, který psa nikdy neměl, neměl k nim žádný větší vztah a výstavy, na kterých já trávila většinu víkendů ho prostě nijak nelákaly. A tak jsem mu pořídila fenu malinoise od své kamarádky Evy Košnarové. Tak k nám v roce 1996 přišla Ketynka - ACLERA Z VANDALKY. Manžel je velmi soutěživý (typický představitel "plemene") a s Ket ho výstavy velmi bavily. I díky tomu, že Ket vyhrávala. Skoro vždy a všude. Brzy jsme okruh výstav rozšířili i do zahraničí a Ket byla jako první fena malinois v historii Čech (a myslím,že i střední a východní Evropy) selektována ve Francii prestižním "sujet recomandé" (s.r.). Za svůj život Ketynka nasbírala mnoho titulů a ocenění. Přesto jsme na ní odchovali pouze jediný vrh. Dnes si Ketynka užívá zasloužený důchod, přesto se na výstavách objevuje a vyhrává i nadále.

SOUČASNOST A BUDOUCNOST:
V současné době nemáme žádnou fenku v produktivním věku, díky špatným bytovým podmínkám ani v nejbližší době žádný přírůstek neplánujeme.
I proto jsme se rozhodli pro zmrazení spermatu syna Aclery Aianyse Casper Bohemia. Naším cílem je si zachovat genetický materiál pro budoucnost. Doufáme a věříme, že se podmínky zlepší a v budoucnu si importujeme fenku ze zahraničí a přes Aianyse budeme moci pokračovat v chovu dále. Pokračovat v chovu zdravých, povahově temperamentních psů, jakým malinois je. Pokud budou i krásní, bude to pro nás příjemný bonus. Přesto se řídíme tím, že se psem žijeme a proto je zdraví a povaha přednější než exteriér. Pro nás je náš pes rodinný přítel, kamarád a společník s kterým žijeme dohromady jako jedna velká smečka, netrávíme s ním jen pár hodin na cvičáku nebo na výstavě.

Daniela a Honza Pokorných

       Casper Bohemia - malinois, Painting Photos @ webdesign      Daniela Pokorná, Liškova 635/14, 142 00 Praha 4 - Kamýk, CZ         e-mail